Česká asociace cesty čaje Urasenke

0 comments

Bodaiju matsuri – svátek lip 2023

Ukázka čajového obřadu ve 12:50h. Celý den stánek se šlehaným čajem mačča a vlastnoručně vyráběným cukrovím wagashi – několik druhů.

Ve stínu svěže zelených stromů na staroslavném Vyšehradě, blahosklonně shlížejícím na metropoli, se koná již patnáctý ročník japonské oslavy jara se symbolickým označením „Bodaidžu macuri“ neboli „Svátek lip“. Chvála požehnané moci přírody se spojuje s úctyvzdáním prastarým kulturním tradicím i zbožným nasloucháním hlasu posvátného místa. Tak jako byly do starověkého Japonska uvedeny rituály z kontinentu, aby poskytly materiál pro vyjádření niterných pocitů japonského člověka i oporu jeho snahám o povzbuzení vlastní kulturní tradice, obracíme se dnes my s podobným očekáváním k obřadnosti japonské. Věříme, že v ní můžeme najít dostatek podnětů pro naši vlastní radost, vděčnost, paměť, hrdost, souhru i obětavost, že nám může pomoci nalézt naše vlastní místo v kultuře, jejímiž jsme dědici i tvůrci zároveň…

Festival Bodaidžu macuri je pořádán pod záštitou Velvyslanectví Japonska v České republice, ve spolupráci s Národní kulturní památkou Vyšehrad.

17. ROČNÍK JAPONSKÝCH OSLAV JARA NA PRAŽSKÉM VYŠEHRADĚ
PÁTEK 9. ČERVNA A SOBOTA 10. ČERVNA 2023
VSTUP VOLNÝ

Více na https://www.macuri.cz

Comments are closed.